آیا نگهداری و تعمیر قایق بادی ضروری است؟

محبوبیت و تقاضا برای قایق های بادی، در چند دهه گذشته به شدت افزایش یافته است. روش های جدید تولید و ساخت قایق بادی، استفاده از مواد مستحکم تر و پیشرفته تر، همچنین تنوع بالای محصولات، دلیل اصلی محبوبیت قایق بادی است. 

قایق های بادی دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. پس از خرید قایق بادی شما نیاز دارید که اطلاعات کاملی در رابطه با تعمیر آن کسب کنید. بنابراین شما باید از راه ها و روش های تعمیر قایق بادی خود آگاه شوید. در ادامه با تیم نمایندگی سعید اینتکس همراه شوید، تا اطلاعات لازم و کافی را کسب کنید.

نگهداری و تعمیر قایق بادی

نگهداری و تعمیر قایق بادی

طول عمر قایق های بادی چقدر است؟

به طور متوسط، طول عمر یک قایق بادی 10-15 سال است. طول عمر تقریبی این قایق ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، که رعایت کردن یا نکردن آن، تاثیر مستقیمی بر دوام آن دارد. قدمت قایق، مواد مورد استفاده در ساخت قایق بادی، میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و روش ساخت آن و نوع درزگیری (دستگاه چسب دستی یا درزگیرهای جوشی صنعتی) از عوامل تعیین کننده طول عمر قایق هستند. اگر به دنبال خرید قایق بادی با کیفیت بالا و طول عمر زیاد هستید، سری به فروشگاه و نمایندگی سعید اینتکس بزنید. پشیمان نخواهید شد.

مهم ترین فاکتور در تعمیر قایق بادی

برای تعمیر قایق بادی ابتدا باید از نوع جنس آن مطلع شد، تا از ابزار و اقدامات مناسب استفاده شود. در موارد معمولی برای ساخت این قایق‌ها از چهار نوع ماده اصلی استفاده می‌شود: هایپالون، پلی‌وینیل کلراید و پلی‌اورتان و وینیل.

هایپالون، یک پوشش لاستیک مصنوعی بر روی پارچه است. می تواند تا 20 سال دوام بیاورد و اتصالات آن با روی هم قرار گرفتن لایه هایی که به یکدیگر قرار گرفته اند، چسبانده می شوند. قایق های هیپالون خاکستری تیره و مشکی هستند.

پی وی سی، یک پوشش پلاستیکی است که انعطاف پذیر نیست و به مرور زمان ترک می خورد. این ارزان‌ترین ماده برای تولید قایق بادی است و می توان آن را جوش داد یا چسباند. قایق های ساخته شده از این ماده، دارای رنگ براق هستند.

پلی اورتان، یک ماده نسبتا جدید است و در مقایسه با هایپالون و پی وی سی، از هوابندی و دوام بالاتری برخوردار است. رنگ آن نیز معمولا براق است.

وینیل، یک ماده عالی و انعطاف پذیر است که در حال حاضر تمام قایق های بادی شرکت اینتکس با این مواد ساخته می شوند.

تعمیر قایق بادی و انواع آن

تعمیر قایق بادی و انواع آن

چگونه قایق های بادی را تعمیر کنیم؟

ابتدا باید چند نکته را در نظر بگیرید. اول اینکه، محیطی که قرار است قایق در آن تعمیر شود باید رطوبت نسبی کمتر از 60 درصد، دما بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد و سطحی خشک و تهویه مناسب داشته باشد. نباید هیچ نوع شعله ای در اطراف محل تعمیر، قرار داشته باشد. دوم اینکه، قبل از شروع به تعمیر تمام ابزار مورد نیاز را در کنار دست خود داشته باشید. ابزار مورد نیاز شامل مواردی نظیر چسب، تکه پارچه (از جنس خود قایق)،  حلال یا استون، برس چسب و گیره ی نگهدارنده است.

در ادامه برای آموزش گام به گام مراحل تعمیر قایق بادی، با نمایندگی سعید اینتکس همراه شوید:

 • محل آسیب دیده قایق بادی را بررسی و مشخص کنید. نوع آسیب دیدگی تعیین می کند که از چه شیوه ای برای تعمیر قایق استفاده شود.
 • یک محیط ایده آل برای کار و تعمیر ایجاد کنید.
 • پارگی های کوچک را می توان به صورت سطحی و به کمک یک تکه وصله مخصوص که در پک تعمیرات چسب سعید اینتکس هست ترمیم کرد. برای پارگی های بزرگتر، باید هم از داخل و هم از بیرون قایق، تعمیرات صورت بگیرد.
 • تمام مواد و ابزار مورد نیاز را از قبل جمع آوری کنید.
 • محل پارگی را پیدا کنید. اگر مطمئن نیستید، آب صابون را روی سطح بمالید و به دنبال حباب‌های ایجاد شده باشید. با این کار می توانید محل دقیق پارگی و سوراخ را پیدا کنید.
 • یک تکه وصله را جوری ببرید که گوشه های آن گرد باشد (چهارگوش نباشد). برای قایق های بادی که جنس هایپالون یا پلی اورتان دارند، پشت تکه پارچه را سمباده بکشید. سمباده کشیدن تاثیر چسب را در این نوع از پارچه ها افزایش می دهد.
 • پشت وصله مخصوص، و همچنین محل پارگی را با حلالی مثل استون تمیز کنید، سپس صبر کنید تا حلال کامل بپرد.
 • برای جلوگیری از مصرف بیش از حد چسب، ناحیه ای که باید تعمیر شود را علامت گذاری کنید. به این صورت که دو سانتی متر بالاتر از ناحیه ی آسیب دیده را با چسب نواری بپوشانید.
 • چسب را به قسمت پشتی وصله اضافه کنید.
 • سپس وصله را خیلی آهسته بر روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. مراقب باشید که حباب هوا ایجاد نشود.
 • وزنه سنگینی به مدت 24 ساعت روی محل تعمیر، قرار دهید. این کار نفوذ چسب به داخل پارگی را بیشتر می کند و عملکرد چسب بالا می رود.
 • چسب نواری را که برای علامت گذاری و جلوگیری از مصرف بیش از حد چسب، استفاده کردید، بکنید.

تعمیر قایق بادی به وسیله چسب و برس چسب

تعمیر قایق بادی به وسیله چسب و برس چسب

معرفی نمایندگی سعید اینتکس

اگر قایق بادی با برند خوب و با کیفیت بالا خریداری کنید، لازم نیست نگران خراب شدن آن باشید. نمایندگی سعید اینتکس کیفیت و طول عمر بالای محصولات خود را با مشتریان گرامی، تضمین می کند. شما می توانید به صورت حضوری به فروشگاه ما سر بزنید و یا به صورت آنلاین قایق بادی مورد نظر خود را خریداری کنید.