آموزش شنا در خانه با استخر خانگی

آیا استخر خود را دارید؟ یا در یک مجتمع مسکونی زندگی می کنید و به یک استخر مسکونی دسترسی دارید؟ برگزاری کلاس های آموزش شنا در خانه خودتان برای شما و فرزندانتان، می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. 

یکی از تفریحات جذاب و دوست داشتنی خصوصا در روزهای داغ تابستان و یا حتی در روزهای سرد زمستان، شنا کردن در یک استخر بادی آب داغ و یا سرد است. برخی افراد با توجه به ازدحام استخرهای عمومی، ترجیح می دهند، که دوره های آموزش شنا در خانه اتفاق بیفتد. با توجه به همه گیری کرونا در سالهای اخیر، حضور در مراکز عمومی کمرنگ تر شده و افراد برای سپری کردن این دوره، از حضور در این مکان عمومی اجتناب می کنند.

پس از اینکه از استاندارد بودن استخر پیش ساخته خانگیخود در جهت یادگیری شنا در آن اطمینان حاصل کردید، می توانید با استخدام یک مربی کاربلد به صورت خصوصی، آموزش خود را آغاز کنید. اما منظور از استاندارد بودن استخر چیست؟ مگر نه اینکه آموزش شنا در خانه تنها به یک فضایی پر از آب نیاز دارد؟

درست متوجه شدید، استخرهای بادی ارزان قیمت آموزشی شنا از امکاناتی برخوردار است تا در مواقع حساس بتوان به آنها دسترسی داشت. به عنوان مثال برخورداری از پله به درون و بیرون استخر، ایجاد عمق با شیب های استاندارد در کف استخر، امکانات تصفیه آب، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در ساخت آن، دسترسی به آب گرم و سرد و…

علاوه بر امکاناتی که در این قسمت به آن اشاره کردیم، نیاز به ابزارهای آموزشی دیگری نیز وجود دارد، تا آموزش شنا در خانه را کم خطر کند. به طور مثال استفاده از استخر بادی برای آموزش شنا به کودکان و یا استخرهایی در ابعاد بزرگتر که برای بزرگسالان تهیه شده و از ایمنی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای تهیه این استخرهای با کیفیت می توانید به نمایندگی سعید اینتکس مراجعه کرده و از تنوع بالا در سفارش این استخرها لذت ببرید. این فروشگاه همچنین تمامی امکانات و ابزارهای یادگیری شنا را به هنرجویان محترم ارائه داده است.

آموزش شنا در خانه

آموزش شنا در خانه

آموزش شنا برای مبتدیان

در نظر داشته باشید که آموزش شنا در خانه و یا در کلاس های آموزشی عمومی دارای مراحلی است، که گذراندن دوره های بالاتر نیازمند سپری کردن دوره های مبتدی است. یکی از نکات بسیار مهم برای افرادی که در سطح مبتدی هستند، ایجاد اعتماد است. این وظیفه مربی است که محیط را برای فردی که تا بحال تجربه ای از شنا کردن ندارد، قابل اعتماد و به دور از خطر کند. در این مرحله هنرجویان می آموزند که چطور نفس خود را حبس کنند و سر خود را زیر آب ببرند. همچنین حرکت در آب و ایجاد حسی راحت و همزمان تکان دادن دست و پا را تمرین خواهند کرد.

پس از تکرار و تمرین مهارت های فوق، نوبت به یادگیری مهارت های اولیه آموزش شنا در خانه می رسد. در این سطح هنرجو باید ابزارهای آموزشی را از زیر آب بیاورد تا به درک درستی از تنفس موزون دست پیدا کرده و با حرکت پاها خود را به سطح آب برساند.

آموزش شنا

آموزش شنا

پس از گذراندن مراحل فوق هنرجویان باید حرکت های دست و پا در آب و همچنین حرکت کردن در حالت شناور را تجربه کنند. از دیگر مهارت های آموزشی در این مرحله می توان به توانایی کنترل بدن در آب، ضربه زدن به جلو و پشت، نفس گیری و شنا به پهلو با کمک مربی و صاف ماندن در سطح آب اشاره کرد.

ارتقای تکنیک هنرجویان اتفاقی است که باید در مرحله بعد آموزش شنا در خانه رخ دهد. حرکت دست و پا تکمیل خواهد شد و هنرجو می تواند به راحتی در آب شنا کند. شنای آزاد و کرال سینه جزو مهارت های مورد نظر در این مرحله هستند.

پس از مراحل فوق، نوبت به شنای پیشرفته می رسد، که در این بخش به یادگیری شنای قورباغه و پروانه خواهید پرداخت. شیرجه زدن در آب و همچنین تغییر جهت در شنا کردن از دیگر مهارت های آموزشی در این سطح هستند. در آخرین مرحله نیز هنرجو باید به توسعه مهارت هایی از جمله شنای آزاد، شنای قورباغه، کرال پشت و همچنین شنای پروانه بپردازد.

نکات مهم هنگام آموزش شنا در خانه

آموزش شنا در خانه و دراستخر خانگی می تواند فضایی با استرس کمتر و راحت تر را برای هنرجویان فراهم کند. اما در نظر گرفتن چند نکته می تواند آموزش های مورد نظر را با کیفیت بالاتری ارائه دهد.

پیش از هر آموزشی، باید بر روی مشکل ترس از آب افرادی که در حال یادگیری هستند، کار شود و این مشکل به طور کامل حل شود. توجه داشته باشید که یادگیری شنا در عمق زیاد نیاز به حضور مربی و یا فردی متخصص دارد، در غیر این صورت منجر به خطر غرق شدگی می شود.

نمی توان تنها با مشاهده چند فیلم آموزشی در شبکه های مجازی به طور خودآموز شروع به یادگیری شنا کرد، بنابراین باید به یک مربی شنا مراجعه فرمایید. استفاده از ابزارهای شنا می تواند در ایجاد تمرکز بر روی آموزش صحیح تاثیر بگذارد، بنابراین آنها را برای خود فراهم کنید.

نکات آموزش شنا

نکات آموزش شنا

عوامل موثر بر آموزش شنا چیست؟

در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی بر قیمت استخر بادی و یا آموزش شنا در خانه تاثیر می گذارد و مدت زمان این پروسه بین افراد مختلف متفاوت است. در ادامه به عواملی که این مدت زمان را در بین افراد مختلف، متفاوت می کند اشاره خواهیم کرد. ترس از آب مسئله بسیار مهمی در یادگیری شنا است، که ممکن است مدت زمان مشخصی را برای رهایی از آن به خود اختصاص دهد.

یکی از مسائل مهم در مسیر یادگیری، تکرار و تمرین مهارت های جدید است. افرادی که دو بار در هفته به تمرین مهارت های خود می پردازند، سرعت بیشتری در یادگیری شنا خواهند داشت. کارشناسان بر این باورند که افراد ورزشکار در سایر رشته های ورزشی، راحت تر و سریعتر از سایر افراد می توانند شنا کردن را فرا گیرند. این در حالی است که افراد نوجوان و بزرگسال توانایی بیشتری نسبت به کودکان در توسعه مهارتهای حرکتی خود دارند.

از دیگر عوامل موثر بر یادگیری و آموزش شنا در خانه می توان به حضور مربیان زبده و کاربلد اشاره کرد. این مربیان می توانند با استفاده از تجربیات، دانش و همچنین روش های آموزشی مناسب این مراحل را تسریع کرده و شما را در این راه یاری دهند.