شاید در گذشته مانند الان استفاده از تخت های بادی چنان رایج نبود. اما این روزها بسیاری از مردم به دلیل ویژگی های خاص تخت های بادی آن ها را در مسافرت و خانه های مسکونی خودشان مورد استفاده قرار می دهند. از ویژگی های تخت های بادی می توان به طول عمر بالای آن ها، نحوه نگهداری و مراقبت ساده و قیمت ارزان تشک های بادی اشاره کرد. اگر شما هم قصد خرید تخت بادی و استفاده از آن را دارید، حتما یکی از مهم ترین دغدغه هایی که به ذهن شما می آید این است که چگونه تخت بادی خود را بشوییم؟ تمیز کردن تخت بادی کار چندان سختی نیست. فقط کافیست که با توجه به اصولی که در ادامه این مقاله آن ها را توضیح می دهیم پیش بروید تا هم تخت خود را تمیز کنید، هم آن را خراب نکنید. 

نحوه شستشوی تشک بادی

نحوه شستشوی تشک بادی

آیا می توان تخت های بادی را شست؟

یکی از بهترین مزایای تخت های بادی این است که قابل شستشو می باشند. برخلاف تشک های معمولی و خوشخواب موجود در بازار که امکان شستشوی آن ها وجود ندارد، تخت های بادی می توانند به راحتی شستشو و تمیز شوند. البته برای تمیز کردن تخت بادی باید به یک سری اصول توجه داشته باشید تا هم تشک های بادی خراب نشوند، هم بتوانید از تمیزی این تشک های بادی لذت ببرید. 

تمیز کردن تخت بادی با چند مرحله ساده

تمیز کردن تخت بادی کار سختی نیست و حتی می توانید این کار را با یک دستمال مرطوب انجام دهید. البته اگر مدت ها است که کار تمیز کردن تخت بادی را انجام نداده اید، توصیه می کنیم که مطابق با مراحل زیر پیش بروید. 

  • ابتدا یک ظرف مخصوص را با آب پر کنید و چند قطره ای صابون یا مایع دستشویی معمولی در آن بریزید. به طوری که این مخلوط کمی غلیظ و کف دار شود. 
  • سپس، یک اسفنج یا دستمال را به این ترکیب آغشته کنید و روی تخت بادی بکشید. برای تمیز کردن تخت بادی نیازی به محصولات ساینده مانند برس نیست. چون این محصولات می توانند باعث آسیب به بافت تخت ها شوند. 
  • به آرامی اسفنج را روی بخش های مختلف تشک بادی بکشید. اما سعی کنید که بیشترین تمرکز خودتان را روی بخش هایی بگذارید که به صورت لکه دار هستند و یا آلودگی زیادی روی آن ها ایجاد شده است. 
  • اگر تمامی بخش های تشک بادی را با اسفنج تمیز کردید، یک دستمال مرطوب بردارید و به آرامی بخش های مختلف تشک را تمیز کنید. می توانید هر بار دستمال خود را بشویید و دوباره روی تشک بکشید. 
  • در نهایت یک دستمال خشک را روی بخش های مختلف تشک بکشید تا همه جای آن خشک شود. 
  • برای اینکه از آلودگی و بو گرفتن تشک بادی خودتان جلوگیری کنید، کافیست که مقداری جوش شیرین روی آن بپاشید. پس از گذشت چند دقیقه جاروبرقی را روی تشک بکشید و جوش شیرین ها را جمع کنید. 

تمیز کردن تخت بادی در چند دقیقه

تمیز کردن تخت بادی در چند دقیقه

بهترین زمان برای تمیز کردن تخت بادی

به طور کلی، زمان مشخصی برای تمیز کردن تخت بادی وجود ندارد. توصیه ما این است که پس از هر بار استفاده، تشک خود را بشویید تا هیچ گونه آلودگی و کثیفی روی آن باقی نماند. ولی اگر قادر به انجام این کار نیستید، حداقل ماهی یک بار این کار را انجام دهید. چون باقی ماندن هر گونه آلودگی روی تخت های بادی باعث کاهش طول عمر آن ها می شود. 

اگر روی تخت های بادی آثاری از قارچ، شپش، ساس و ... مشاهده کردید، حتما آن را بشویید و تمیز کنید. البته شستشوی تخت بادی به صورت مداوم و وسواس گونه نیز اصلا توصیه نمی شود. چون با این کار طول عمر این محصولات را کاهش می دهید و خیلی زود باید به دنبال خرید محصولات جدید باشید.