تیوپ بادی یا حلقه ی شنا

بشر از ابتدای خلقت سعی داشته است همه ی عناصر طبیعت را رام کند. همین دلیل باعث شد که قایق، کشتی و هواپیما ساخته شود‌. به این نکته در کتب آسمانی تمامی ادیان نیز اشاره شده است. رفته رفته با پیشرفت علم و افزایش تفریحات اختراعات بشر در این راستا افزایش یافت. زمانی که افراد برای یک آب تنی ساده به سواحل یا رودخانه ها می‌رفتند نمی‌توانستند از قایق یا کشتی استفاده کنند. 

بدیهی است که اندازه‌ی قایق یا کشتی مناسب برای آب تنی یا این‌گونه تفریحات نیست. از آنجایی که انسان همیشه راه حلی برای مشکلات خود پیدا می‌کند، به تیوپ ها و لاستیک ماشین ها رو آورد. درواقع متوجه شد خاصیت لاستیک اتومبیل باعث می‌شود که انسان روی آب بماند. پس رفته رفته به فکر ساخت چنین وسیله ای افتاد. در نهایت تیوپ بادی یا همان حلقه ی شنا را ساخت. دلیل انتخاب کلمه ی تیوپ دقیقا به دلیل استفاده از لاستیک و تیوپ ماشین بوده است. 

تفاوت حلقه شنا با حلقه نجات

لازم است در این مقاله به این نکته اشاره کنیم که تیوپ بادی برای نجات افراد از غرق شدن نیست. بلکه صرفا یک وسیله برای تفریح و آب تنی میباشد‌. شاید شما به دلیل شباهت تیوپ بادی و حلقه‌ی نجات این دو را اشتباه بگیرید. اما حلقه ی نجات صرفا برای نجات افراد در حال غرق تعبیه شده است. اصولا حلقه ی نجات در قایق ها و کشتی ها و نفت کش ها قرار دارد. تا درصورت بروز مشکل از آن استفاده شود. حلقه‌ی نجات از بالا به سمت پایین پرتاب می‌شود تا فرد در حال غرق در آن قرار بگیرد. به این ترتیب فرد در روی آب شناور می‌شود و از غرق شدن نجات پیدا می‌کند. همچنین حلقه ی نجات می‌تواند از جنس چوب یا سایر موادی که می‌توانند معلق روی آب بمانند ساخته شده است. اما تیوپ بادی فقط از جنس پلاستیک است.

ساختار تیوپ بادی

تیوپ بادی یک وسیله با طراحی ساده است. اما این وسیله‌ی ساده بسیار کاربردی و محبوب است‌. چونکه باعث لذت بردن بیشتر افراد از آب تنی و تفریحات آبی میشود‌. همچنین وجود یک تیوپ سفر به شمال و جنوب کشور را لذت بخش تر می‌کند. مزیت های زیاد این وسیله باعث می‌شود قیمت تیوپ بادی استخربه صرفه شود‌‌‌. برای ساخت ساده ترین نوع حلقه‌ی شنا از دو پلاستیک دایره ای شک مسطح استفاده می‌کنند. که قسمت میانی آن به اندازه‌ی یک فرد جدا شده است‌. داخل یکی از پلاستیک ها شیر برای باد کردن تیوپ تعبیه می‌شود. برای باد کردن تیوپ بادی همیشه به یک پمپ باد نیاز دارید. بدون پمپ باد امکان باد کردن تیوپ، حتی تیوپ های کوچک مخصوص کودکان هم وجود ندارد‌.

انواع حلقه‌ی شنا

 در پاراگراف بالا به ساختار یک نوع تیوپ بادی اشاره کردیم‌. اما خلاقیت انسان همیشه پیشتاز است. انواع حلقه های شنا با مدل های مختلف طراحی شدند. البته این طراحی ها بیشتر برای تیوپ بادی کوکان است نه بزرگسالان. انواع حلقه های شنای موجود در بازار به شکل قو یا لاک پشت یا حتی یک قایق کوچک هستند. البته ساختار اصلی و کلی همه ی تیوپ های بادی یکسان است. فقط طرح و ساختارهای جدید به دو پلاستیک مسطح در تیوپ اضافه شده است. قیمت تیوپ بادی استخر برای انواع مختلف تیوپ تقریبا یکسان است. شاید تفاوت جزئی در قیمت انواع تیوپ‌ها وجود داشته باشد.

انواع تیوپ بادی

انواع تیوپ بادی

عوامل موثر در تفاوت قیمت تیوپ بادی استخر

تیوپ بادی هم مانند سایر وسایل در طرح ها و رنگ های مختلف تفاوت قیمت دارد. جنس و ضخامت پلاستیک های به کار برده شده در تیوپ تاثیر بسزایی در تفاوت قیمت آن دارند‌. همچنین میزان پلاستیک بکار برده شده در ساخت تیوپ باعث تفاوت قیمت تیوپ‌ها می‌شود. 

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، انواع مختلفی از تیوپ وجود دارد‌‌. بعضی از این انواع آن به دلیل طراحی متفاوت نیاز به پلاستیک بیشتری دارد. هم چنین قیمت تیوپ بادی استخر بزرگسال به دلیل داشتن سایز بزرگتر نسبت به قیمت تیوپ بادی کودک بیشتر است‌. البته ناگفته نماند به دلیل وجود طرح های بیشتر در تیوپ های کودکان ممکن است سایز پلاستیک بکار برده شده برای کودکان بیشتر شود‌. علاوه برآن چونکه طرح های مختلف تیوپ بادی به ظرافت بیشتری در ساخت نیاز دارد هزینه‌ی بیشتری نیز خواهد داشت.

	قیمت تیوپ بادی استخر

                                                           قیمت تیوپ بادی استخر

حلقه‌ی شنا در استخر و دریا

تیوپ بادی قابل استفاده در استخر دریا و رودخانه است. حلقه‌ی شنا در استخر اصولا برای کودکان استفاده میشود‌. مادران و پدرانی که علاقه‌ی زیادی به ورزش جذاب شنا دارند می‌توانند کودکانشان را همراه خود ببرند و برای لذت بردن بیشتر کودکان از تیوپ بادی استفاده کنند. بعضی از بزرگسالان نیز شنا کردن بلد نیستند اما تمایل زیادی به استخر رفتن دارند، حلقه‌ی شنا بهترین انتخاب برای این افراد است. زمانی که شما برای تفریح به سواحل رودخانه ها میروید نیز می‌توانید تیوپتان را همراه خود ببرید. البته این خیلی مهم است که در رودخانه ها مراقب کودکان خود باشید. هرچند که تیوپ بادی روی آب می‌ایستد اما اگر جریان رودخانه تند باشد موجب می‌شود کودک شما زودتر از حالت عادی با جریان رودخانه برود‌. همچنین برای استفاده از تیوپ ها در سواحل هم باید خیلی مراقب باشید. اما به طور کلی تیوپ های مناسب استخر اصولا سبک تر و کوچکتر هستند.

تیوپ بادی در پارک های آبی 

امروزه پارک های آبی در سطح کشور خیلی زیاد شده اند، و یک مکان عالی برای وقت تفریح و بازی در همه‌ی رده های سنی میباشد. در پارک های آبی برای سر خوردن روی آب و در سرسره های آبی می‌توان از تیوپ استفاده کرد. اگر شما هم مانند من عاشق آب و تفریحات آبی باشید با خرید یک تیوپ تمام تفریحات آبی خود را لذت بخش تر کنید‌. باتوجه به کاربردهای فراوان تیوپ، قیمت تیوپ بادی استخر بی اهمیت می‌شود. هچنین تیوپ شما به عضو ثابت سفر ها و تفریحاتتان تبدیل می‌شود. از همه مهم تر به دلیل بادی بودن این وسیله حمل آن راحت است‌. کافی است شما همیشه یک پمپ باد همراه تیوپ بادی داشته باشید. در این صورت تیوپ شما حتی در کوله پشتی هم جا می‌شود. این خاصیت تیوپ بادی باعث می‌شود شما بتوانید آن را همراه خود به رودخانه های بکری که برای رسیدن به آن به پیاده روی نیاز دارید ببرید.

تعمیر تیوپ بادی

 تیوپ بادی هم مانند سایر وسایل ما ممکن است خراب شود. به خصوص که جنس تیوپ از پلاستیک است و پلاستیک خاصیت پاره شدن دارد. البته ضخامت پلاستیک های تیوپ متفاوت است. علاوه بر این پلاستیک تیوپ ها به گونه ای نیست که به راحتی پاره شود. بلکه ضخامت و مقاومت این پلاستیک زیاد است‌‌. اما به هر حال تیوپ ماشین هم ممکن است در اثر فرو رفتن یک شیئ تیز سوراخ شود. اما نگران نباشید تیوپ های بادی اینتکس برچسب تعمیرات دارند. در صورت بروز هرگونه مشکل و ایجاد سوراخ به دلیل فرو رفتن جسم تیز در تیوپ، این برچسب‌ها مشکل شمارا حل می‌کند. اما بهتر است مراقب تیوپ بادی خود باشید.