آیا تاکنون چیزی درباره تشک بادی و کاربردهای آن شنیده اید؟ همانطور که از اسم آن پیداست، داخل تشک های بادی را باد تشکیل داده است. بنابراین از تشک های بادی می توان برای یک استراحت دلچسب در مسافرت، محل کار، خانه و … استفاده کرد. در ادامه این مطلب اطلاعات کاملی در رابطه با تشک های بادی و ویژگی های آن در اختیارتان قرار می دهیم.


تشک بادی چیست؟

تشک های بادی تشک هایی هستند که حجم بسیاری از آن با باد پر شده است و در طرح های مختلفی تولید شده اند. از لحاظ ظاهری تشک های بادی مانند تشک های معمولی و به عموما به شکل مستطیلی هستند. از آنجا که این تشک ها وزن و حجم کمی دارند، حمل و جابجایی آسانی دارند. شما می توانید به راحتی تشک خود را حمل کنید. برای کسانی که زیاد اهل مسافرت هستند، تشک های بادی انتخاب بسیار مناسبی است. 


تشک بادی چه تفاوتی با تخت بادی دارد؟

تشک و تخت خواب بادی از جنس پی وی سی و روکش های ضد تعریق مخمل، جیر و کامفورت ساخته شدند. داخل آن لایه های عمودی الیاف ابریشم وجود دارد. این الیاف علاوه بر شکل دادن ظاهری به تخت و تشک، باعث سفت شدن آن نیز می شود. بیشترین تفاوت این محصولات در ارتفاع و موارد استفاده آن می باشد. تشک های بادی دارای ارتفاع 10 سانت تا 30 سانت می باشند. در صورتی که ارتفاع تخت خواب های بادی از 37 سانت تا 56 سانت هستند. 

تشک های بادی حجم کمی دارند و به راحتی می توان آن را حمل نمود. در صورتی که تخت خواب بادی در ابعاد بزرگتری ساخته شده و دارای پمپ های برقی هستند که وزن زیادی دارند. البته تخت خواب های بادی در مقایسه با تخت خواب های معمولی سبک تر می باشند.


چرا از تشک های بادی استفاده کنیم؟

هنگام خواب بدن ما زمان زیادی بدون تحرک روی تشک قرار می گیرد. سلول های پوستی در زمان طولانی تجزیه شده و در طولانی مدت باعث ایجاد زخم دردناک می شوند. با استفاده از تشک های بادی گردش خون در بدن انجام می شود و از آسیب دیدن و زخم شدن پوست جلوگیری می کند. به دلیل آن که تشک های بادی به طور منظم باعث تغییر موقعیت بدن می شوند، قسمت هایی همچون آرنج، کمر و باسن، کمتر دچار فشار می گردد. با خوابیدن روی تشک های بادی احساس خوبی خواهید داشت و همین موضوع باعث می شود تا خواب راحتی داشته باشید.


تشک های بادی چه ویژگی هایی دارند؟

علاوه بر این که خوابیدن روی تشک های بادی باعث آرامش و سلامتی بدن می شود، ویژگی های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می پردازیم.


 • تنظیم سطح استحکام در تشک های بادی
  در تشک های بادی پمپ هایی تعبیه شده که به راحتی می توان سطح هوای درون تشک را زیاد یا کم کرد. بنابراین میزان سختی و استحکام تشک بادی به سلیقه شما بستگی دارد. برخی تشک های بادی به گونه ای طراحی شدند که با لمس یک دکمه تا زمانی که مطابق میل شما باشد، شروع به باد شدن می کند. مدل دیگری از این تشک ها یک بالش تو کار دارند و دیگر نیاز به گذاشتن بالش روی آن نخواهید داشت. 
 • حجم و وزن تشک های بادی
  یکی دیگر از ویژگی های تشک های بادی، وزن کم آن ها است. همین موضوع باعث شده تا بتوان آن را در مسافرت ها به همراه خود ببرید. این تشک ها زیر تخت، داخل کمد و حتی داخل کوله های مسافرتی جا می شوند. 


فواید تشک های بادی در مسائل پزشکی افراد

افرادی که دارای بیماری هایی همچون کمر درد، پا درد و … هستند، می توانند از این تشک ها استفاده کنند. چرا که استفاده از این تشک ها فشار کمتری به استخوان ها و عضلات وارد می کند. همچنین بیمارانی که مجبورند زمان زیادی در تخت خواب استراحت کنند، با استفاده از تشک های بادی، دچار زخم بستر نمی شوند. همچنین به دلیل آن که در ساخت این تخت خواب ها از روکش مخمل و جیر استفاده شده است، افراد دچار حساسیت پوستی نیز نخواهند شد.


تشک های بادی چه معایبی دارند؟

تمامی محصولات علاوه بر مزایایی که به مشتریان ارائه می دهند، دارای معایبی نیز می باشند. تشک های بادی نیز همین طور هستند. این تشک ها نسبت به اشیا نوک تیز حساس بوده و در صورت برخورد شدید با جسم نوک تیز هوای آن خالی می شود. البته باید بدانید این مشکل به راحتی قابل تعمیر می باشد.


دسته بندی انواع تشک های بادی

تشک های بادی به دو دسته موقت و دائمی تقسیم می شوند، که در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد.


 • تشک های بادی دائمی
  در تشک های بادی دائمی به جای استفاده از فنر و یا هسته فوم، هوای داخل تشک عمل کانتورینگ و پشتیبانی از بدن را انجام می دهد. به دلیل آن که هوای داخل تشک جابجا می شود، محفظه هوای داخلی تشک این امکان را می دهد تا آن را براساس میزان راحتی خود تنظیم کنید. این تشک ها نسبت به تشک های بادی موقتی بزرگ تر هستند. این تشک ها برای افرادی که دارای کمردرد و گردن درد هستند، بسیار مناسب است.

 • تشک های بادی موقتی
  این تشک ها در مقایسه با تشک های دائمی سبک تر و کوچک تر می باشند. از این مدل تشک بیشتر برای مسافرت ها، میهمان و حمل برای مسافت طولانی استفاده می شود. تشک های بادی موقتی در اندازه های مختلف تولید می شوند. به همین خاطر می توان آنها را داخل چادر مسافرتی نیز قرار داد. البته طراحی این تشک ها مشابه تشک های دائمی بوده و تنها در موارد معدودی متفاوت می باشند. از تشک های موقتی برای خواب شبانه استفاده نمی شود و تنها برای خوابیدن در زمان های کوتاه از آن استفاده می کنند.


در پایان

در این مطلب شما را با تشک های بادی و تفاوت آن با تخت خواب بادی آشنا کردیم. تشک های بادیبرای تمامی افراد در سن های مختلف کاربرد دارد و باعث سلامتی بدن و خواب مناسب می شود. با توجه به نیاز خود و نوع استفاده، می توانید یکی از انواع تشک های بادی موقت یا تشک بادی دائمی را انتخاب کنید و 


.